Okul Testleri

Çalışkan Öğrencilerin 10 Alışkanlığı

164
Çalışkan Öğrencilerin 10 Alışkanlığı

Çalışkan bir öğrenci olmanın anahtarı daha çok çalışmayı değil, daha akıllı çalışmayı öğrenmektir. Akıllıca çalışma sizi eğitim hayatınız boyunca daha başarılı hale getirir. Günde bir veya iki saat çalışmak genellikle ortaokulu başarılı notlarla bitirmek için yeterlidir, ancak liseye geldiğinizde nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız bu esnada devreye akıllıca çalışma saatleri giriyor.

Bazı öğrenciler çok çaba harcamadan okulunda başarılı olabiliyor. Fakat bu gibi durumlar çok nadirdir. Çalışkan öğrencilerin büyük çoğunluğu başarılarını etkili çalışma alışkanlıkları geliştirerek ve uygulayarak elde ederler. Bu makalede çalışkan öğrencilerin 10 temel alışkanlığını öğreneceksiniz. Başarılı bir öğrenci olmak istiyorsanız cesaretiniz kırılmasın, pes etmeyin, sadece aşağıdaki çalışma alışkanlıklarının her birini hayatınıza yansıtmaya çalışın ve notlarınızın yükseldiğini, bilginizin arttığını ve öğrenme yeteneğinizin arttığını göreceksiniz.

1.Çalışmalarınızı tek bir saate sıkıştırmayın.

Hiç kendinizi geç saatlere kadar göz kapaklarınızı zorla açık tutmaya çalışarak enerji harcadığınızı düşündünüz mü? Eğer durum böyleyse artık değişim zamanı. Başarılı öğrenciler çalışma saatlerini daha kısa bir zamanlara göre ayırır ve tüm çalışmalarını yalnızca bir veya iki oturuma sıkıştırmaya çalışırlar. Başarılı bir öğrenci olmak istiyorsanız, çalışmalarınızda tutarlı olmayı ve düzenli olmayı öğrenmeli, kısa zamanlı çalışma sürelerine sahip olmalısınız.

2. Ne zaman çalışacağınızı planlayın

Çalışkan öğrenciler ders çalışacakları haftaları belirli zamanlara göre planlarlar. Programlarına bağlı kalırlar. Ara sıra ya da plansız çalışan öğrenciler belirli bir çalışma programı olan öğrenciler kadar iyi performans göstermezler. Haftada birkaç gün derslerinizi gözden geçirmek için ayırdığınız haftalık bir rutin oluşturmak, eğitim hayatınızda uzun süre başarılı olmanızı sağlayacak alışkanlıklar geliştirmenizi sağlayacaktır.

3.Planladığınız çalışma saatlerini asla ertelemeyin

Çalıştığınız konuya ilgi duymadığınızda ya da konu çok zor diyerek çalışma saatlerini ertelemeyin. Mutlaka o konunun üstüne düşün ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya özen gösterin. Başarılı öğrenciler ders çalışmayı ERTELEMEZ. Çalışma saatlerinizi ertelerseniz, çalışmanız çok daha az etkili olur ve ihtiyacınız olan her şeyi başaramayabilirsiniz. Erteleme ayrıca aceleye yol açar ve acele, hataların bir numaralı nedenidir.

4. Önce zor konu ile başlayın.

En zor ödeviniz veya konunuz en fazla çabayı ve zihinsel enerjiyi gerektireceğinden, önce onunla başlamalısınız. En zor işi tamamladığınızda, işinizin geri kalanını tamamlamak çok daha kolay olacaktır. İster inanın ister inanmayın, en zor konuyla başlamak, çalışma oturumlarınızın etkinliğini ve akademik performansınızı büyük ölçüde artıracaktır.

5. Bir ödeve başlamadan önce daima notlarınızı gözden geçirin.

Açıkçası, notlarınızı gözden geçirebilmeniz için önce gözden geçirilecek notlarınız olması gerekir. Öğretmeninizi dersi anlatırken iyi notlar aldığınızdan emin olun. Her çalışma oturumuna başlamadan önce ve belirli bir ödeve başlamadan önce, ödevi nasıl doğru bir şekilde tamamlayacağınızı bildiğinizden emin olmak için notlarınızı iyice gözden geçirin. Her çalışma oturumundan önce notlarınızı gözden geçirmek, gün içinde öğrendiğiniz önemli konuları hatırlamanıza ve çalışmanızın hedefli ve etkili olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

6. Çalışırken dikkatinizin dağılmadığından emin olun.

Herkesin bir şekilde dikkati dağılabilir. Belki de televizyondan dolayı dağılabilir. Bazı insanlar aslında biraz arka plan gürültüsüyle daha iyi çalışırlar. Çalışırken dikkatiniz dağıldığında düşüncenizin düzenini kaybedersiniz ve odaklanamazsınız. Bu gibi durumda verimsiz bir çalışmaya yol açar. Çalışmaya başlamadan önce rahatsız edilmeyeceğiniz veya dikkatinizin dağılmayacağı bir yer bulun. Bazı insanlar için bu kütüphanenin sessiz bir odasıdır. Diğerleri için biraz arka plan gürültüsünün olduğu ortak bir alandadır.

7. Her çalışma süresinin belirli bir amacı olmalıdır.

Sadece yönlendirme olmadan çalışmak etkili değildir. Her çalışma oturumu sırasında tam olarak neyi başarmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Çalışmaya başlamadan önce, genel akademik hedefinizi destekleyen bir çalışma oturumu hedefi belirleyin (yani, yaklaşmakta olan bir İngilizce sınavında kelime bilgisi bölümünde başarılı olmak için 30 kelime kelime ezberleyin.)

8. Çalışma saatleriniz sabit olsun.

Sadece ne zaman çalışacağınızı planlamanız değil, aynı zamanda tutarlı, günlük bir çalışma rutini oluşturmanız da önemlidir. Her gün ve her hafta aynı saatte ders çalıştığınızda, çalışmakta olduğunuz yaşamınızın düzenli bir parçası haline gelecektir. Her çalışma oturumu için zihinsel ve duygusal olarak daha hazırlıklı olacaksınız ve her çalışma oturumu daha üretken hale gelecek. Beklenmedik olaylar nedeniyle zaman zaman programınızı değiştirmek zorunda kalırsanız, sorun değil, ancak olay biter bitmez rutininize geri dönün.

9. Çalışma gruplarını etkin bir şekilde kullanın

“İki kafa bir kafadan iyidir” ifadesini hiç duydunuz mu? Bu, özellikle ders çalışmak söz konusu olduğunda doğru olabilir. Gruplar halinde çalışmak, (1) bir kavramı anlamakta zorlandığınızda başkalarından yardım almanızı, (2) ödevleri daha hızlı tamamlamanızı ve (3) başkalarına öğretmenizi sağlar, böylece hem diğer öğrencilerin hem de kendinizin konuyu içselleştirmenize yardımcı olur. Ancak çalışma grupları, yapılandırılmamışlarsa ve grup üyeleri hazırlıksız gelirse çok etkisiz hale gelebilir. Etkili öğrenciler, çalışma gruplarını etkili bir şekilde kullanır.

10. Hafta sonu notlarınızı, okul ödevlerinizi ve diğer ders materyallerini gözden geçirin.

Başarılı öğrenciler, hafta sonu öğrendiklerini hafta sonu gözden geçirirler. Bu şekilde, önceki kurs çalışmaları ve önceki hafta edinilen bilgiler üzerine inşa edilen yeni kavramları öğrenmeye devam etmeye hazır hale gelirler.

Düzenli olarak konularınızla ilgili online test çöz sitelerini kullanabilir ve böylece konularınızı da pekiştirebilirsiniz.

Yukarıda özetlenen alışkanlıkları geliştirirseniz, akademik başarınızda büyük bir gelişme göreceğinizden eminiz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2022 okultestleri.com