Okul Testleri

Sınavların Hayatımızdaki Yeri

174
Sınavların Hayatımızdaki Yeri

Türkiye’de eğitim sistemi genel olarak sınavlar üzerinden yürütülmektedir. İnsanların bir alan ya da konu için yeterliliğini ölçmek adına sınavlar uygulanır. Belirli bir yaştan itibaren, eğitim ve kariyer açısından seviye atlamak adına sınavlara girilir ve bu sınav sonuçları da en nihayetinde insanların geleceğini büyük ölçüde belirler. En basit hali ile LGS sınavı ile başlayan gelecek kaygısı, diğer sınavlar ile birlikte devam eder. Ehliyet sınavı için bile farklı alternatifler sunulmakta ve sınav adına kurslar açılmaktadır. Bu gibi sınavların insan üzerinde çok farklı etkileri bulunuyor. Statü kaygısı, psikolojik etkenler, kariyerin belirlenmesi, okul seçimi ve daha birçok konuda her birey bu sınavları mutlaka yaşıyor.

Sınavların Eğitim ve Kariyer Açısından Değerlendirilmesi

İlköğretimden sonra liseyi belirleyen sınavlar ile birlikte öğrenciler üniversiteden önceki son eğitim dönemlerini yaşar. Bu süreçte alınan eğitim de elbette bir sınav düzeni ile denetlenir ve her öğrencinin başarısı, onu ait olacağı üniversite ve bölüme götürür. Bu nedenle de YKS sınavı ile bir süreç başlatılır. Ardından AYT sınavları gerçekleştirilir. Üniversiteye geçiş, sınavlar arasında en önemlisi olarak görülür ve yaş itibariyle de öğrencilerin en çok heyecan yaşadığı sınavlardır.

Üniversiteyi belirlemek onlar için bir anlamda artık kariyer adına atılan ilk büyük adım olarak görülür. Sınavlara çalışmak ile okul derslerine çalışmak arasında farklar oluşur. Bu sınavların eğitime karşı olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Öğrenciler sınavda istedikleri puanı yapabilmek uğruna artık sadece kurs ve dershane eğitimine önem verirler. Bu anlamda okul eğitiminin daha kaliteli hale getirilmesi, öğrenciler açısından alınabilecek en iyi karardır. Bu testler sınav olduğu için, eğitimler de daha pratiğe dayalı olmalıdır.

Sınavlardan sonra üniversiteye yerleşmekle bu süreç elbette son bulmuyor. Bu kez de üniversite sonrasında memurluk, akademik kariyer gibi kavramlar hayatlara giriş yapıyor. Her bir kariyer basamağının önünde de sınavlar bulunuyor. ALES gibi bilgi ölçen sınavlar uygulanıyor. Dil yeterliliğini ölçmek için YDS ve benzeri sınav uygulamaları gerçekleştiriliyor. Üniversite dönemi nasıl geçerse geçsin, kariyeri de yine sınavlar belirliyor.

Sınavların Psikolojik Açıdan Değerlendirilmesi

Öğrencilerin bu sınavları eğitim ve kariyerleri adına önemsemesi elbette gerekli ve beklenen bir durum. Ancak hayatı pahasına bu sınavlara kendisini veren ve mutluluğunu bu sınavlara bağlayan öğrenciler için, psikolojik açıdan zor zamanlar yaşanmaktadır. Aile ve çevre baskısı, sınav ile süreyi kullanma konusunda yaşanan endişeler, bilgiyi ölçmede sınavların yetersiz kalabilmesi, statü kaygısı gibi birçok etken maalesef sınavların olumsuz olarak etkilerinin de bulunduğunu kanıtlamaktadır.

Sınavların gerçek başarıyı ölçmede yeterli olmayacağının bilinci ile çalışılmalı ve hem eğitim hem de kariyer yolunda bu sınavların maalesef gerekli olduğunu da kabullenme sağlanmalıdır. Dengeli bir çalışma sistemi ile her birey hem sınavlara ayak uydurabilir hem de olumsuz psikolojik etkilerinden kendisini koruyabilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2022 okultestleri.com